Trabzon

Gezilecek Yerler

Trabzon bölgesinde ziyaret edilmesi gereken yerler.

Atatürk Köşkü

Trabzon Atatürk Köşkü, Soğuksu semtinde küçük bir çam korusu içinde yer alır. Yirminci yüzyılın hemen başında yaptırılmış 1923'ten sonra hazineye kalmıştır. Atatürk 1934 ve 1937 yıllarındaki Trabzon ziyaretlerinde, bu köşkte konuk edilmiştir.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı, Trabzon ilinin Maçka ilçesindeki Altındere vadisi sınırları içerisinde yer alan Meryem Ana Deresi'nin batı yamaçlarında yer alan, Kara tepesinin üzerinde ve deniz seviyesinden 1.150 m yükseklikte konumlanmış Rum Ortodoks manastır ve kilise kompleksidir.

Boztepe

Boztepe veya Minthrion Dağı, Türkiye'de Trabzon yakınlarındaki bir tepedir. Trabzon şehir merkezinin 3 kilometre güneydoğusunda yer almaktadır. Değirmendere Vadisi Boztepe'nin doğusunda yer alır. Kaymaklı Mahallesi, Boztepe tepesinin çoğunu kaplar.

Forum Trabzon

Forum Trabzon veya bazen halk arasında Trabzon Forum, Türkiye'nin Trabzon ilinde etkinlik gösteren alışveriş merkezi.

Adres: Kalkınma, 2. Sahil Yolu Cd No:101, 61200 Menteng/Ortahisar/Trabzon

Altındere Vadisi Milli Parkı

Altındere Millî Parkı, Trabzon'un güneyinde Maçka yakınlarındadır. Bu millî parkın içinde, neredeyse bulutların bile üzerinde yer alan muhteşem Sümela Manastırı bulunur. 270 m yükseklikteki bir uçurum fasadında bulunan manastır en görkemli konuma Trabzon İmparatoru Alexius III. Komnenos döneminde getirilmiştir.

Adres: Merkez Mahallesi, Atatürk Cd. No:41, 61750 Maçka/Trabzon

Trabzon Hakkında

Trabzon Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık yirmi yedinci şehridir. TÜİK verilerine göre ise Trabzon’un 2021 nüfusu 816.684 oldu. Erkeklerin nüfusu 405 Bin 47, kadınların nüfusu ise 411 Bin 637 oldu. Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü'nde yer alan ilin Karadeniz'e kıyısı bulunur.

Trabzon havalimanı

Trabzon Havalimanı, Türkiye'nin Trabzon iline hizmet veren uluslararası havalimanı. 1957 yılında hizmete girdi. Vikipedi

Adres: Üniversite, Trabzon Havaalanı, 61100 Ortahisar/Trabzon

Telefon: (0462) 328 09 41

Kodu: TZX

Yer: Ortahisar, Trabzon, Türkiye

Açılış: 1957

Şehir Ulaşım

Trabzon Şehirlerarası Otobüs Terminali'nden Trabzon Havalimanı'na ulaşımınızı sağlayabileceğiniz şehir içi belediye toplu taşıma otobüsleri bulunmaktadır. Farklı güzergâhlardan hareket eden ancak otogar durağından da geçen 121, 122, 125, 139, 426, 476 ve 501 numaralı otobüsler ile havalimanına gidebilmek mümkündür.

 

Taksi ile Ulaşım

Trabzon’da taksi ile ulaşım tahmin edemeyeceğiniz kadar gelişmiştir. Hemen her köşe başında hazır bekleyen bir taksi ile karşılaşabilirsiniz. Taksiler hem kısa mesafe hem de uzun mesafede size hizmet verir. Rahat ve konforlu bir yolculuk için tercih edebilirsiniz.

 

Araç Kiralama İmkanı

Trabzon gezinizde kendinize ait özel bir araç isterseniz araç kiralama firmalarını tercih edebilirsiniz. Trabzon’da her semtte çok fazla sayıda araç kiralama firması vardır. Bu firmalar ile iletişime geçerek araç seçeneklerini değerlendirebilir, size en uygun aracı dilediğiniz süre boyunca kiralayabilirsiniz.