İstanbul'un En İyi 10 Restoranı

İstanbul'un En İyi 10 Restoranı

1. Nicole - Aylin Yazıcıoğlu

Nicole, 2013 yılında yıllarca dünya mutfaklarında başarıyla çalışmış Şef Aylin Yazıcıoğlu'na ait. Sabit bir menüsü olmayan bu fine dining restoran Şefin deyimiyle tiyatroya sinemaya gider gibi yalnızca bir kaç saat sadece yemek üzerine düşündüğünüz bir yer. Tadım Menüsünü Şarap ile eşleştirebildiğiniz, Dünyada En İyi Restoranlar listesine giren Nicole, Beyoğlu'nda tarihi Tomtom Suits'in üst katında hizmet vermektedir.

2. Yeni Lokanta - Civan Er

2022 Yazına Damgasını Vuracak: İstanbul'un En İyi 10 RestoranıYeni Lokanta, rahat ortamı ve harika servisi ile Yeni Lokanta, Beyoğlu'nun gözde mekanlarından. Şef Civan Er, geleneksel yemeklere çağdaş bir yorum getiriyor. Bazıları, yufkalarla kaplanmış, derin yağda kızartılmış, manda-sütlü dondurma ve bal ile servis edilen Er'in muhallebisinin başlı başına görülmeye değer olduğunu söylüyor. Kokteyller, küçük üreticilere ait yerel şaraplar ve iddialı tadım menüleri restoranın cazibesine katkıda bulunuyor.

3. Aheste - Sara Tabrizi

2022 Yazına Damgasını Vuracak: İstanbul'un En İyi 10 RestoranıYetenekli Şef Sara Tabrizi'nin işlettiği, Türk, Osmanlı ve Ortadoğu etkileri taşıyan Beyoğlu'nun Aheste'si listede olmazsa olmazdı. Cömert tadım menüsü - Közlenmiş Biber ve Yaban Mersinli Girit Püresi'nden Sumak ile Tavada Kızartılmış Dana Ciğeri'ne kadar - çok çeşitli sıcak ve soğuk meze içeriyor. Mekan küçük olmasına rağmen güçlü bir de şarap listesi sunmaktadır.

4. Çiya - Musa Dağdeviren

2022 Yazına Damgasını Vuracak: İstanbul'un En İyi 10 RestoranıNetflix Chef's Table (Şefin Masası) belgeseline konu olan ve The Turkish Cookbook isimli yemek kitabının sahibi Musa Dağdeviren'in Çiya Sofrasını es geçmek imkansız. Rahat bir ortamda, Anadolu mutfağının lezzetli yemeklerle buluşmak isterseniz yıllardır Kadıköy'de hizmet veren lokantanın müdavimlerine kulak verin.

5. A'jia Restaurant

2022 Yazına Damgasını Vuracak: İstanbul'un En İyi 10 RestoranıCondé Nast Johansens tarafından 2009 yılında En Büyüleyici Otel ödülüne layık görülen A'jia, akdeniz ve dünya mutfaklarından lezzetleri Kanlıca'nın boğaz manzarası eşliğinde sunuyor. Restoranı brunch için de tercih edebilirsiniz. Pazartesi hariç her gün deniz yoluyla özel ulaşım sağlanan A'jia, sadece muhteşem manzarasıyla bile en iyi İstanbul restoranları arasında kendine yer edinebilir.

6. Zuma

2022 Yazına Damgasını Vuracak: İstanbul'un En İyi 10 Restoranı2008 Yılında Ortaköy'de açılan Japon restoranı Zuma, 2016'dan beri İstinye Park'ta gerçek japon lezzetlerini geleneksel izakaya tarzına sahip bir ortamda sunmaktadır. Tabakları bile Japonya'dan gelen restoranda deniz mahsulleri, et yemekleri ve tabii Zuma spesiyaliteleri, sushi, çorba gibi pek çok seçenek sunuluyor. Ayrıca öğle yemeği için de set menüleri bulunan minimalist ve rahat bir ortama sahip Zuma bu sene de yaza damgasını vuracak gibi.

7. Mikla - Mehmet Gürs

2022 Yazına Damgasını Vuracak: İstanbul'un En İyi 10 RestoranıMarmara Pera otelin çatısında yer alan Mikla'nın muhteşem İstanbul manzarası Ayasofya ve Topkapı Sarayını içermektedir. Retro krom mobilyalar ve ahşap demir yolu bağlantılarından yapılmış bir bar ile Mikla, şehirli, zarif ve şıktır. Eşsiz menü İstanbul'daki çağdaş restoran sahnesine öncülük eden sahibi Şef Mehmet Gürs'ün Türk İskandinav geçmişini yansıtmaktadır. Marmara Pera'nın çatı teras barı güneşin batışını seyrederken akşam yemeği öncesi içkinizi yudumlamanız için ideal olacaktır.

8. Alaf - Deniz Temel

2022 Yazına Damgasını Vuracak: İstanbul'un En İyi 10 RestoranıLise yıllarından beri profesyonel mutfakta çalışan üniversite eğitimini aşçılık ve gastronomi üzerine yapan genç şef Deniz Temel'in restoranı Alaf, 2018'den beri Kuruçeşme'de hizmet vermekte. Yörük şivesinde ‘ben' anlamına gelen Alaf, Şefin deyimiyle bir köklere dönüş hikayesi. Kendisi de yörük olan şefin köklerinde hissettiklerini masaya yansıtması esasında mekanın hikayesi. Alaf'ı ziyaret ettiğinizde kendinizi Kürt, Ermeni ve hatta Yezidi yemeklerini tadarken bulacaksınız.

9. İnari Omakase

2022 Yazına Damgasını Vuracak: İstanbul'un En İyi 10 Restoranı2012 yılında kapılarını açan bu eşsiz japon restoranı da bu sene trend olacaklar listesinde yerini aldı. İnari; Demircilerin, savaşçıların ve pirinç depolarının koruyucusu. Efsaneye göre İnari ya çekici bir kadın ya da beyaz bir tilki olarak karşımıza çıkar. O kadar nadir ve değerlidir ki, onunla karşılaşırsanız şans sonsuza kadar sizin yanınızda olacaktır. İsmini ve tilki logosunu bu efsaneden alan İnari sizi Kuruçeşme'de efsanevi ve deneysel uzakdoğu tadım deneyimine davet ediyor.

10-Neolokal - Maksut Aşkar

2022 Yazına Damgasını Vuracak: İstanbul'un En İyi 10 RestoranıToprak Ana'ya ilham kaynağı olarak alan şef Maksut Aşkar ve genç Neolokal mutfak ekibi, dürüst yemeği geleneklerinden örnek alarak tasarlayıp misafirlerine sunuyor. Şehrin SALT Galata kültür kompleksinin bir parçası olan restoran, tavandan tabana pencerelerinden Haliç'in nefes kesici manzarasında yemek yemenize olanak sağlıyor. Neolokal'ın malzemeleri, Gümüşdere yakınlarındaki sürdürülebilir tarım yapan bir çiftlikten geliyor ve araştırmasının 'açık kaynak' olması gerektiğine inanan Aşkar, tariflerini çevrimiçi olarak paylaşıyor.