İstanbul

Gezilecek Yerler

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı (Osmanlı Türkçesi: طوپقپو سرايى), İstanbul Sarayburnu'nda, Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı saraydır. Bir zamanlar içinde 4.000'e yakın insan yaşamıştır.

 

Topkapı Sarayı Fatih Sultan Mehmed tarafından 1478’de yaptırılmış, Abdülmecid’in Dolmabahçe Sarayı’nı yaptırmasına kadar yaklaşık 380 sene boyunca devletin idare merkezi ve Osmanlı padişahlarının resmi ikâmetgâhı olmuştur. Kuruluş yıllarında yaklaşık 700.000 m²'lik bir alanda yer alan sarayın bugünkü alanı 80.000 m²'dir.

 

Topkapı Sarayı, saray halkının Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı ve diğer saraylarda yaşamaya başlaması ile birlikte boşaltılmıştır. Padişahlar tarafından terk edildikten sonra da içinde birçok görevlinin yaşadığı Topkapı Sarayı hiçbir zaman önemini kaybetmemiştir. Saray zaman zaman onarılmıştır. Ramazan ayı içerisinde padişah ve ailesi tarafından ziyaret edilen Kutsal Emanetler'in bulunduğu Hırka-i Saadet Dairesi’nin her yıl bakımının yapılmasına ayrı bir önem verilmiştir.

 

Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii veya Sultânahmed Camiî, 1609-1617 yılları arasında Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından İstanbul'daki tarihî yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa'ya yaptırılmıştır.[1] Cami mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de yine mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılarca "Mavi Camii (Blue Mosque)" olarak adlandırılır. Ayasofya'nın 1935 yılında camiden müzeye dönüştürülmesiyle, İstanbul'un ana camii konumuna ulaşmıştır.

 

Aslında Sultanahmet Camii külliyesiyle birlikte, İstanbul’daki en büyük eserlerden biridir. Bu külliye bir cami, medreseler, hünkar kasrı, arasta, dükkânlar, hamam, çeşme, sebiller, türbe, darüşşifa, sıbyan mektebi, imarethane ve kiralık odalardan oluşmaktadır. Bu yapıların bir kısmı günümüze ulaşamamıştır.

 

Galata kulesi

Galata Kulesi ya da müze olarak kullanılmaya başlaması sonrasındaki adıyla Galata Kulesi Müzesi, Türkiye'nin İstanbul şehrinin Beyoğlu ilçesinde bulunan bir kuledir. Adını, bulunduğu Galata semtinden alır. Galata Surları dahilinde bir gözetleme kulesi olarak inşa edilen kule, farklı dönemlerde farklı amaçlarla kullanılmasının ardından günümüzde, bir sergi mekânı ve müze olarak hizmet verir. Hem Beyoğlu'nun hem de İstanbul'un sembol yapılarındandır.

 

Üsküdar

Üsküdar, İstanbul'un Anadolu Yakası'nda bulunan bir ilçesidir. Üsküdar İlçesi, kuzeyden Beykoz, kuzeydoğudan Ümraniye, doğudan Ataşehir, güneyden Kadıköy ilçeleri ve batıdan İstanbul Boğazıyla çevrilidir.

 

Ayasofya cami

Ayasofya (anlamı: "Kutsal Bilgelik"; Grekçe: Ἁγία Σοφία, romanize: Agia Sofia), eski adıyla Kutsal Bilgelik Kilisesi ve Ayasofya Müzesi veya günümüzdeki resmî adıyla Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi (Kutsal Büyük Ayasofya Camii)[4][5], İstanbul'da yer alan bir cami ve eski bazilika, katedral ve müzedir. Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından, 532-537 yılları arasında İstanbul'un tarihî yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olmuştur. 1453 yılında İstanbul'un Osmanlılar tarafından fethedilmesinden sonra II. Mehmed tarafından camiye dönüştürülmüştür. Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1934 yılında yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile müzeye dönüştürülmüş, kazı ve tadilat çalışmaları başlatılmış ve 1935'ten 2020'ye kadar müze olarak hizmet vermiştir. 2020 yılında ise müze statüsü iptal edilerek cami statüsü verilmiştir.

 

Eyüp sultan

Eyüp Sultan Camii, İstanbul'da Eyüpsultan semtinde Haliç kıyısında bulunan cami, olmasının ötesinde kutsal bir ziyaret yeridir.

 

Gülhane parkı

Gülhane Parkı, İstanbul'un Fatih ilçesinin Eminönü semtinde yer alan tarihî bir parktır. Alay Köşkü, Topkapı Sarayı ve Sarayburnu arasında yer alır.

 

Dolmabahçe sarayı

Dolmabahçe Sarayı, İstanbul, Beşiktaş'ta, Kabataş'tan Beşiktaş'a uzanan Dolmabahçe Caddesi'yle İstanbul Boğazı arasında, 250.000 m²lik bir alan üzerinde bulunan Osmanlı sarayı. Marmara Denizi'nden Boğaziçi'ne deniz yoluyla girişte sol kıyıda, Üsküdar ve Kuzguncuk'un karşısında yer alır. Sultan Abdülmecid tarafından inşa ettirilen sarayın yapımı 1843 yılında başlayıp 1856 yılında bitirilmiştir. Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.İstanbul Hakkında

İstanbul, Türkiye'de Marmara Bölgesi'nin Çatalca-Kocaeli Bölümü'nde yer alan şehir ve Türkiye'nin 81 ilinden biridir. Ülkenin nüfus bakımından en çok göç alan ve en kalabalık ilidir. Ekonomik, tarihî ve sosyo-kültürel açıdan önde gelen şehirlerden biridir. İstanbul havalimanı

İstanbul Havalimanı, Türkiye'nin İstanbul şehrinde hizmet veren uluslararası havalimanı. Şehrin Avrupa Yakası'nda, Karadeniz kıyısındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasında yer alan havalimanı 29 Ekim 2018'de açılmıştır. İlk uçuş TK2124 koduyla 29 Ekim 2018 tarihinde İstanbul'dan Ankara'ya yapılmıştır. Vikipedi

Adres: Tayakadın, Terminal Cad No:1, 34283 Arnavutköy/İstanbul

Telefon: 444 1 442

Kodu: IST

Yer: İmrahor-Tayakadın-Yeniköy, Arnavutköy

Rakım: 99 m

Sahibi: Devlet Hava Meydanları İşletmesi

Aktarma merkezi: Pegasus Hava Yolları, Lufthansa, Qatar Airways, Belavia, Gulf Air

Açılış: 29 Ekim 2018

Web sitesi: istairport.com; igairport.com

Şehir Ulaşım

İstanbul, Türkiye’de ulaşımın en fazla geliştiği şehirlerden birisidir. Hatta şehrin her geçen gün artan kalabalığına alternatif olarak ek alternatifler yapılmaya devam edilir. Şehir genelinde en fazla tercih edilen ulaşım metrobüstür. Her ilçeye kolay ulaşmayı sağlayan bu raylı araçlar metrolar kadar ilgi görür. Bunun haricinde şehrin her semtinde otobüs, taksi ve kiralık araçlar gibi ulaşım seçenekleri de mevcuttur. 

Otobüs ile Ulaşım

İETT otobüsleri ile İstanbul’un her köşesine ulaşma olanağına sahipsiniz.

Metro ile Ulaşım

Metrolar İstanbul’da ulaşımın önemli bir yükünü alır. Anadolu ve Avrupa yakasında birçok farklı metro hatları bulunur. İstanbul Kart’a sahip olarak dilediğiniz mesafeye ekonomik koşullarda ulaşabilirsiniz. 

Marmaray ile Ulaşım

Marmaray, İstanbul’da şehir içi ulaşımın en iyi alternatifidir. Özellikle Anadolu ve Avrupa Yakası arasında geçiş yapacak yolcular Marmaray ile dakikalar içerisinde yolculuklarını tamamlar. Marmaray, İstanbul’da; Yenikapı, Kazlıçeşme, Bostancı, Sirkeci, Erenköy, Suadiye, Florya, Ataköy, Bakırköy, Söğütlüçeşme, Güzelyalı, Tuzla, İçmeler, İdealtepe, Maltepe, Kartal, Göztepe, Erenköy arasında sefer yapar.

Metrobüs ile Ulaşım

Metrobüs yerli halkın gün içinde iş saatleri başta olmak üzere günün her saati kullandıkları bir ulaşım aracıdır. Metrobüs kullanarak şehirde neredeyse her noktaya gidebilirsiniz. Beylikdüzü, Hadımköy, Avcılar, Bahçelievler, İncirli, Merter, Zeytinburnu, Cevizlibağ, Topkapı, Bayrampaşa, Edirnekapı, Şirinevler, Yenibosna, Okmeydanı, Çağlayan, Zincirlikuyu, Altunizade, Fikirtepe gibi semtlere metrobüs ile ulaşabilirsiniz. 

Tramvay ile Ulaşım

İstanbul’da Avrupa Yakası’nda hizmet veren Tramvay, Kabataş- Bağcılar arasında hizmet verir. İstanbul Kart ya da akbil kullanarak Tramvaya ekonomik ücret ödeyerek binebilirsiniz. Ayrıca Kadıköy ve Taksim’de nostalji tramvaylarını da kullanabilirsiniz.

Taksi ile Ulaşım

İstanbul’da taksi ile ulaşım tahmin edemeyeceğiniz kadar gelişmiştir. Hemen her köşe başında hazır bekleyen bir taksi ile karşılaşabilirsiniz. Taksiler hem kısa mesafe hem de uzun mesafede size hizmet verir. Rahat ve konforlu bir yolculuk için tercih edebilirsiniz. 

Araç Kiralama İmkanı

İstanbul gezinizde kendinize ait özel bir araç isterseniz araç kiralama firmalarını tercih edebilirsiniz. İstanbul’da her semtte çok fazla sayıda araç kiralama firması vardır. Bu firmalar ile iletişime geçerek araç seçeneklerini değerlendirebilir, size en uygun aracı dilediğiniz süre boyunca kiralayabilirsiniz.