Erzurum

Gezilecek Yerler

Erzurum bölgesinde ziyaret edilmesi gereken yerler.

Çifte Minareli Medrese

Çifte Minareli Medrese, Türkiye'de Erzurum İlinde bulunmaktadır. Selçuklular dönemine aittir. Bu tarihi eser günümüze kadar varlığını koruyabilmiş ve bulunduğu Erzurum ilinin sembolü haline gelmiştir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilir.

Palandöken Dağı

Palandöken Dağı, Erzurum'da bulunan, 3125 metre rakımlı, tektonik bir dağdır. Sadece Palandöken'e özgü bir çiçek olan Palandökenensis Mayıs ayında bulunabilmektedir. Başköy mevkiinde bir kayak merkezi bulunur. Adı palan ile döken kelimelerinden kuruludur.

Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesi, Erzurum ilinin Uzundere ilçesi sınırları içinde, Tortum Çayı'nın üzerindeki bir şelaledir.Yakutiye Medresesi

Yakutiye Medresesi, Türkiye'de Erzurum İlinde bulunmaktadır. İlhanlı hükümdarı Olcaytu zamanında Emir Hoca Cemalettin Yakut tarafından 1310 yılında inşa ettirilmiştir.

Erzurum Kongre ve Milli Mücadele Müzesi

Erzurum Kongresi'nin toplandığı ilk bina olan kongre binası 1864'de Mıgırdiç Sanasaryan tarafından yaptırılmış ve Sanasaryan Koleji (Ermeni Kız Yatılı Okulu) olarak eğitim vermiştir. Cumhuriyet öncesinde bina satın alınarak devlete kazandırılmıştır. Bina 1924 sonlarında bir yangın geçirmiş ve ahşap kısım tamamen yanmıştır. Yangından sonra onarılan bina, Gazi İlkokulu olarak 1926'da hizmete açılmış, zaman içerisinde Güzel Sanatlar Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi olarak varlığını devam ettirmiştir. Okulun bir salonu 1960'da Atatürk ve Erzurum Kongresi Müzesi olarak ziyarete açılmış, 2011-2013 yılları arasında TBMM tarafından yapılan restorasyon sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilmiştir. Günümüzde Kongre Binası Atatürk Resim Heykel Müzesi ve Galerisi Müdürlüğü olarak hizmet vermektedir.

Erzurum Hakkında

Erzurum Türkiye'nin 81 ilinden biridir. Erzurum Ovası'nın güneydoğu kenarında, bu ova ile Palandöken dağının temas sahasında kurulmuş olan Erzurum şehri, 758.279 nüfusu ile Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük üçüncü ilidir.

Erzurum havalimanı

Erzurum Havalimanı sivil kategoride olup, Erzurum ili Aziziye ilçesi sınırları içindedir. Erzurum il merkezinin kuzeydoğusunda yer alan,1966'da askeri tesis olarak açılan havaalanı 1993 yılında uluslararası tarifesiz seferlere açılmış, 2005 yılında ise yeni terminal binasında hizmet vermeye başlamıştır. Toplam 8.082.805 m²'lik kurulu alanı bulunan tesiste 13.107 m²'lik terminal binası, Türkiye'nin en uzun 2. pisti olan 3810x45 ve 3810x30 metre boyutlarında beton kaplamalı 2 pist bulunmaktadır. 14 Adet uçak parkına sahiptir. Uçakların yerde pist ve apron gibi bölümler arasında gidip gelmeleri için 24 m uzunluğunda 10 adet taksirut mevcuttur. Uçakların daha güvenli iniş yapmasını sağlayan ILS cihazı da mevcuttur. Havalimanında 530 araçlık park yeri olup, 24 saat ulaşıma açık bulunmaktadır.

Adres: Çiftlik, Erzurum Havaalanı Yolu, 25050 Yakutiye/Erzurum

Telefon: (0442) 327 28 37

Kodu: ERZ

Açılış: 1966

Şehir Ulaşım

Şehiriçi otobüsleri

Uçak kalkış saatlerinden 2 (iki) saat önce hareket etmektedir. Uçak saatine göre zamanınızı ayarlayınız.

Taksi ile Ulaşım

Erzurum’da taksi ile ulaşım tahmin edemeyeceğiniz kadar gelişmiştir. Hemen her köşe başında hazır bekleyen bir taksi ile karşılaşabilirsiniz. Taksiler hem kısa mesafe hem de uzun mesafede size hizmet verir. Rahat ve konforlu bir yolculuk için tercih edebilirsiniz. 

Araç Kiralama İmkanı

Erzurum gezinizde kendinize ait özel bir araç isterseniz araç kiralama firmalarını tercih edebilirsiniz. Erzurum’da her semtte çok fazla sayıda araç kiralama firması vardır. Bu firmalar ile iletişime geçerek araç seçeneklerini değerlendirebilir, size en uygun aracı dilediğiniz süre boyunca kiralayabilirsiniz.