Antalya

Gezilecek Yerler

Antalya’da mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?
Antalya’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Kaleiçi, Düden Şelalesi, Kurşunlu Şelalesi, Konyaaltı, Hadrian Kapısı, Yivli Minare, Karaalioğlu Parkı, Antalya Müzesi, Yat Limanı, Antalya Aquarium bulunuyor.
Antalya’da ücretsiz gezilecek yerler nereler?
Antalya’da Kaleiçi, Atatürk Caddesi, Park Orman, Yat Limanı, Yivli Minare, Karaalioğlu Parkı, Park Orman gibi birçok nokta ücretsiz gezilebilecek yerler arasında.
Antalya’daki en ünlü plajlar hangileri?
Antalya’nın en ünlü plajları Konyaaltı, Lara, Mermerli, Kemer, Phaselis, Çıralı, Olimpos, Tekirova, Ayışığı, Kleopatra, İncekum ve Kaputaş ile Sarısu Kadınlar Plajı’dır.
Antalya’da çocukla gezilecek en güzel yerler hangileri?
Antalya’da çocukla gezilecek en güzel yerler Sahil Antalya, Karaalioğlu Parkı, Antalya Aquarium, Hayvanat Bahçesi, Oyuncak Müzesi, MiniCity, Antalya Aqualand, Aktur Lunapark, Kepez Masal Parkı ve Park Orman Antalya’dır.
Antalya’daki en ünlü antik kentler hangileri?
Antalya’daki en ünlü antik kentler arasında Olimpos, Perge, Termessos, Side, Phaselis, Myra, Sillyon, Patara ve Xanthos-Letoon bulunuyor.
Antalya’da nerede kalmalı?
Antalya’nın ideal konaklama yerleri Kaleiçi, Konyaaltı, Lara, Belek, Kemer, Tekirova, Çıralı ve Adrasan’dır.

Antalya Hakkında

Antalya, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık beşinci şehridir. 2021 sonu itibarıyla il nüfusu 2.619.832'dir.[3] Türkiye'de "turizmin başkenti" olarak görülmektedir.[4] Özellikle yaz aylarında turist sayısı artar. Şehrin yüzölçümü 20.177 km2dir.[5] İlde km2ye 130 kişi düşmektedir. En kalabalık ilçesi 2021 yılı itibarıyla 591.895 kişiyle Kepez ilçesidir. Nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu ilçe ise km2 başına 5429 kişi ile Muratpaşa'dır. 19 ilçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 914 mahalle bulunmaktadır.

Antalya Havalimanı

Antalya Havalimanı, Türkiye'nin Antalya iline hizmet veren uluslararası havalimanıdır. Havalimanı, özellikle yaz aylarında Türkiye'nin güney sahillerine gelen milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Vikipedi
Adres: Yeşilköy, Antalya Havaalanı Dış Hatlar Terminali 1, 07230 Muratpaşa/Antalya
Telefon: (0242) 444 74 23
Kodu: AYT
Rakım: 54 m
Yer: Muratpaşa
Sahibi: DHMİ
Açılış: 1998

Şehir Ulaşım

Antalya havalimanından şehir merkezine gidebileceğiniz birçok ulaşım seçeneği vardır. Bu seçenekler arasında otobüs, taksi, özel havayolu servisi veya araç kiralama alternatifleri yer alır. Taksi kullanarak şehir merkezine 40 dakikalık bir sürede varabilirsiniz. 
Otobüs ile Ulaşım
Antalya genelinde ulaşım için en çok tercih edilen yöntemlerin başında otobüsler gelir. Belediye otobüsleri havalimanı güzergahında da yolcu alırlar. Bu kapsamda bir Antalya toplu taşıma kartı alarak gideceğiniz yere otobüsle seyahat edebilirsiniz. 
Taksi ile Ulaşım
Antalya havalimanından şehir merkezine taksi ile ulaşım da tercih edilen alternatif yöntemlerden biridir. Hem iç hatlar hem de dış hatlar terminalinin dışında uçuş saatleriyle eş zamanlı olarak taksiler bulunur. Bu sayede herhangi bir araç beklemeden uçaktan indiğiniz gibi taksiye binebilirsiniz. Ayrıca Antalya havalimanında taksilerin ücret tarifesini öğrenebileceğiniz bir tabela da vardır. Böylece gideceğiniz yerin ne kadar meblağ olduğunu görebilirsiniz. 
Özel Havayolu Servisleri ile Ulaşım
İstanbul Antalya arası uçuş gerçekleştiren birçok uçak firması özel havayolu servisi sunar. Bu bağlamda uçuş hizmeti aldığınız havayolu firmalarının özel havayolu servisleri ile Antalya şehir merkezine gidebilirsiniz. Aynı zamanda bazı havayolu firmalarında Antalya şehir içi için de özel havayolu servis imkanı sağlanır. Böylece ulaşım konusunda herhangi bir problem yaşamadan uçaktan iniş saatinizle birlikte kalkan servislere binebilirsiniz. 
Özel Transfer ile Ulaşım
Antalya havalimanından şehir merkezine veya çevre ilçelere geçiş için özel transfer hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz. Herhangi bir özel transfer şirketi ile irtibata geçmeniz yeterlidir. Bu sayede doğrudan konaklama yapacağınız adrese uçaktan indikten hemen sonra ulaşabilirsiniz. Bunun için uçuş öncesi veya uçaktan indikten sonra özel transfer şirketinden hizmet talebi oluşturmanız yeterlidir. 
Araç Kiralama ile Ulaşım
Antalya’da havalimanından şehir merkezine veya çevre ilçelere ulaşım için araç kiralamanız mümkündür. Havalimanında çeşitli araç kiralama acenteleri bulunur. Herhangi bir araç kiralama acentesi ile anlaşarak Antalya seyahatinizi bireysel olarak da gerçekleştirebilirsiniz. Hem yerel hem de uluslararası hizmet veren birçok araç kiralama acentesine bu bağlamda ulaşabilirsiniz.